Baza prawa podatkowego
- Zobowiązania podatkowe
- Postępowanie podatkowe
- Karta podatkowa
- Podatek od towarów i usług
- Podatek akcyzowy
- Znaki akcyzy
- Podatek dochodowy od osób fizycznych
- Podatek dochodowy od osób prawnych
- Podatek leśny
- Podatek od gier
- Opłata od posiadania psów
- Opłata targowa
- Opłata administracyjna
- Podatek od spadków i darowizn
- Międzynarodowe prawo podatkowe
- Rachunkowość
- Podatkowa księga przychodów i rozchodów
- Doradztwo podatkowe
- Administracja podatkowa
- Ewidencja podatników
- Ustawa Karna Skarbowa
- Podatek od czynności cywilnoprawnych
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
- Czynności sprawdzające
- Tajemnica skarbowa
- Podatek rolny
- Opłata skarbowa
- Kontrola skarbowa
- Egzekucja podatkowa
- Podatek od środków transportowych
- Słownik pojęć
- Podatek od nieruchomości
Nota - Opłata miejscowa
komentarze | przepisy | orzecznictwo | interpretacje | literatura |
Opłata miejscowa
Opłata miejscowa jest to opłata pobierana za każdy dzień pobytu od osób fizycznych, przebywających dłużej niż dobę w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych w miejscowościach:
1) posiadających korzystne właściwości klimatyczne, walory krajobrazowe oraz warunki umożliwiające pobyt osób w tych celach,
2) znajdujących się na obszarach, którym nadano status obszaru ochrony uzdrowiskowej na zasadach określonych w ustawie z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych (Dz. U. Nr 167, poz. 1399 z późn. zm.).
Opłata miejscowa łączy się z zagadnieniem opłaty uzdrowiskowej, która zgodnie z ust. 2 art. 17 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych pobierana jest od osób fizycznych przebywających dłużej niż dobę w celach zdrowotnych, turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych w miejscowościach znajdujących się na obszarach, którym nadano status uzdrowiska na zasadach określonych w ustawie z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych, za każdy dzień pobytu w takich miejscowościach.
Warunki jakie powinna spełniać miejscowość, w której można pobierać opłatę miejscową a także warunki klimatyczne, krajobrazowe i takie które umożliwiają pobyt osób w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych określone zostały w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie warunków, jakie powinna spełniać miejscowość, w której można pobierać opłatę miejscową (Dz. U. Nr 249, poz. 1851).
Chcąc wprowadzić opłatę miejscową, władze gminy muszą zweryfikować wynikające z rozporządzenia warunki do konkretnych miejscowości położonych na terenie gminy, w celu ustalenia, gdzie może być pobierana opłata miejscowa. Następnie w drodze uchwały rada gminy powinna określić listę miejscowości, które warunki te są spełnione. Zgodnie z przepisami wynikającymi z rozporządzenia, aby pobieranie opłaty miejscowej było możliwe, określona miejscowość musi łącznie spełniać minimalne warunki klimatyczne, krajobrazowe, a także posiadać bazę noclegową umożliwiającą zakwaterowanie osób fizycznych w celach wypoczynkowych, szkoleniowych lub turystycznych. Minimalne warunki klimatyczne dla miejscowości, zgodnie z § 2 rozporządzenia, określa się według zasad określonych w art. 87 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150 z późn. zm.), zgodnie z którym oceny jakości powietrza dokonuje się w strefach. Strefę zaś stanowi aglomeracja o liczbie mieszkańców większej niż 250 tysięcy oraz obszar jednego lub więcej powiatów położonych na obszarze tego samego województwa, niewchodzący w skład aglomeracji. Tak więc minimalne warunki klimatyczne są spełnione, jeżeli zachowane są na obszarze miejscowości dopuszczalne poziomy niektórych substancji w powietrzu ze względu na ochronę zdrowia ludzi, określonych w przepisach o ochronie środowiska, natomiast w stosunku do pozostałych miejscowości, gdy nieprzekroczone są dopuszczalne poziomy pól elektromagnetycznych, określonych w przepisach o ochronie środowiska.
Zgodnie z § 3 rozporządzenia za minimalne warunki krajobrazowe uznaje się występowanie na terenie gminy, na obszarze której położona jest miejscowość, jednego z elementów środowiska przyrodniczego istotnych dla wypoczynku
To jest jedynie fragment treści, aby uzyskać pełny dostęp
do prezentowanych informacji zaloguj się i wykup abonament lub skorzystaj
z jednorazowego dostępu.