Baza prawa podatkowego
- Zobowiązania podatkowe
- Postępowanie podatkowe
- Karta podatkowa
- Podatek od towarów i usług
- Podatek akcyzowy
- Znaki akcyzy
- Podatek dochodowy od osób fizycznych
- Podatek dochodowy od osób prawnych
- Podatek leśny
- Podatek od gier
- Opłata od posiadania psów
- Opłata targowa
- Opłata administracyjna
- Podatek od spadków i darowizn
- Międzynarodowe prawo podatkowe
- Rachunkowość
- Podatkowa księga przychodów i rozchodów
- Doradztwo podatkowe
- Administracja podatkowa
- Ewidencja podatników
- Ustawa Karna Skarbowa
- Podatek od czynności cywilnoprawnych
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
- Czynności sprawdzające
- Tajemnica skarbowa
- Podatek rolny
- Opłata skarbowa
- Kontrola skarbowa
- Egzekucja podatkowa
- Podatek od środków transportowych
- Słownik pojęć
- Podatek od nieruchomości
Nota - Podstawowe terminy płatności podatku
komentarze | przepisy | orzecznictwo | interpretacje | literatura |
Podstawowe terminy płatności podatku
Komentarz zawiera prezentację obecnie obowiązujących przepisów w zakresie terminów płatności podatku. Odrębnie omówiono zasady obowiązujące podatników, płatników, inkasentów, spadkobierców i osoby trzecie. Scharakteryzowano też terminy płatności podatku obowiązujące w przypadku samowymiaru oraz obligatoryjnego wymiaru decyzyjnego
Regulacja prawna dotycząca terminu płatności podatku zawarta w art. 47 OrdPU* wyraźnie nawiązuje do przepisów o sposobach powstania i wymiaru zobowiązań podatkowych (art. 21OrdPU*). Inaczej bowiem został określony termin płatności podatków w przypadku tych zobowiązań, do których jest stosowana technika samowymiaru (art. 47 § 3 OrdPU*), a inaczej w odniesieniu do zobowiązań, w których występuje obligatoryjny wymiar decyzyjny ( art. 47 § 1 i 2 OrdPU*).
Terminy płatności podatku w przypadku samowymiaru
Jeżeli na podatniku ciąży obowiązek samodzielnego obliczenia i wpłacenia zobowiązania, wówczas terminem płatności jest ostatni dzień, w którym, zgodnie z przepisami prawa podatkowego, wpłata powinna nastąpić (art. 47 § 3 OrdPU*). Samowymiar ma zastosowanie m.in.: w podatku dochodowym od osób fizycznych (niepobieranym przez płatnika), w podatku dochodowym od osób prawnych, w podatku od towarów i usług, w podatku akcyzowym, w podatku od gier, a także w należnych od osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej podatkach rolnym, leśnym i od nieruchomości. W tych podatkach przepisy właściwej ustawy podatkowej (ewentualnie rozporządzenia wykonawczego) określają termin dokonania zapłaty podatku.
Termin płatności podatku określony w art. 47 § 3 OrdPU* odnosi się również do terminów płatności zaliczek na podatek (występujących np. w podatkach dochodowych od osób fizycznych i od osób prawnych). Wynika to z treści art. 3 pkt 3 OrdPU*, w myśl którego pod pojęciem podatku używanym w przepisach OrdPU należy rozumieć także zaliczkę na podatek.
Z techniką samowymiaru wiąże się uprawnienie organów podatkowych do wydawania tzw. selektywnych decyzji wymiarowych, korygujących samowymiar – określanych w OrdPU mianem „decyzji określających wysokość zobowiązania podatkowego”. Jednak ani wydanie takiej decyzji, ani jej nazwa nie mają wpływu na termin płatności podatku. Decyzje takie wydawane są selektywnie (mylna nazwa to decyzja „określająca”) i są wtórną metodą wymiaru zobowiązań podatkowych, która służy określeniu prawidłowej wysokości zobowiązania w sytuacji, kiedy samowymiar został dokonany wadliwie lub nie został przez podatnika w ogóle dokonany. Decyzja taka koryguje wysokość zobowiązania już uprzednio wymierzonego deklaracją, co oznacza, że ma ona w stosunku do deklaracji podatkowej charakter konstytutywny. Nie zmienia ona terminu płatności tego zobowiązania, które wynika przecież z przepisów (jest to dzień następujący po dniu wskazanym w przepisach prawa podatkowego jako termin zapłaty podatku (zob. art. 53 § 4* w zw. z art. 47 § 3 OrdPU*)). Podatnik pozostaje w zwłoce z zapłatą podatku pominiętego w deklaracji, niezależnie od tego, czy i kiedy decyzja korygująca samowymiar zostanie wydana.
Terminy płatności podatku w przypadku obligatoryjnego wymiaru decyzyjnego
To jest jedynie fragment treści, aby uzyskać pełny dostęp
do prezentowanych informacji zaloguj się i wykup abonament lub skorzystaj
z jednorazowego dostępu.