Baza prawa podatkowego
- Zobowiązania podatkowe
- Postępowanie podatkowe
- Karta podatkowa
- Podatek od towarów i usług
- Podatek akcyzowy
- Znaki akcyzy
- Podatek dochodowy od osób fizycznych
- Podatek dochodowy od osób prawnych
- Podatek leśny
- Podatek od gier
- Opłata od posiadania psów
- Opłata targowa
- Opłata administracyjna
- Podatek od spadków i darowizn
- Międzynarodowe prawo podatkowe
- Rachunkowość
- Podatkowa księga przychodów i rozchodów
- Doradztwo podatkowe
- Administracja podatkowa
- Ewidencja podatników
- Ustawa Karna Skarbowa
- Podatek od czynności cywilnoprawnych
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
- Czynności sprawdzające
- Tajemnica skarbowa
- Podatek rolny
- Opłata skarbowa
- Kontrola skarbowa
- Egzekucja podatkowa
- Podatek od środków transportowych
- Słownik pojęć
- Podatek od nieruchomości
Nota - Wartość użytkowa w rachunkowości
komentarze | przepisy | orzecznictwo | interpretacje | literatura |
Wartość użytkowa w rachunkowości
Aktywa posiadane przez jednostkę gospodarczą zmieniają swoją wartość początkową wskutek upływu czasu czy użytkowania lub w wyniku pewnych działań czy okoliczności. Dla prawidłowej oceny wartości majątku jednostki ważne jest, aby wartość aktywów odzwierciedlała wpływ tych czynników na wartość poszczególnych aktywów. Istotne jest zatem okresowe uzyskiwanie informacji na temat wartości użytkowej składników aktywów, wyrażającej się w przyszłych korzyściach, jakie te składniki mogą wygenerować.
Zgodnie przepisem z art. 31 ustawy o rachunkowości, wartość użytkowa jest to wartość mierzona okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych przy pomocy ulepszonego środka trwałego, kosztami eksploatacji lub innymi miarami. Inaczej mówiąc jest to wartość wynikająca z użytkowania danego składnika aktywów.
Wartość użytkowa danego składnika aktywów to szacunkowa wartość przyszłych wpływów pieniężnych, które jednostka uzyska w związku z dalszym jego użytkowaniem, pomniejszona o szacunkową wartość wydatków związanych z generowaniem tych wpływów, a następnie zdyskontowana do wartości bieżącej.
Przyszłe przepływy środków pieniężnych związane z wykorzystaniem składnika aktywów winny być szacowane na podstawie racjonalnych założeń i z zachowaniem dużej ostrożności. Ponadto wyniki szacowania powinny odzwierciedlać bieżący stan składnika aktywów i bieżące uwarunkowania jego wykorzystania, a także uwzględniać przepływy pieniężne związane z ostatecznym zbyciem danego składnika. Oszacowanie przyszłych przepływów pieniężnych wynikających z użytkowania danego składnika jest niekiedy bardzo trudne. Jednostka powinna opierać się na racjonalnych i mających poparcie w faktach założeniach.
Proces dyskontowania oszacowanych przepływów pieniężnych polega na doprowadzeniu ich wartości do wartości bieżącej. Wartość bieżąca to wartość na dzień przeprowadzenia obliczeń. Stopa procentowa wykorzystywana w tym procesie winna uwzględniać zarówno zmianę wartości pieniądza w czasie, jak i ryzyko związane z użytkowaniem danego składnika aktywów.
Wartość użytkowa składnika aktywów może ulegać zmianie w wyniku jego ulepszenia. W myśl przepisu art. 31 ustawy o rachunkowości, ulepszenie środka trwałego polega na przebudowie, rozbudowie, modernizacji lub rekonstrukcji i powoduje zwiększenie wartości użytkowej tego środka w stosunku do posiadanej przez niego wartości użytkowej przy przyjęciu do używania.
To jest jedynie fragment treści, aby uzyskać pełny dostęp
do prezentowanych informacji zaloguj się i wykup abonament lub skorzystaj
z jednorazowego dostępu.