Słownik
Biuro rachunkowo-podatkowe
Zgodnie z §3 ust. 5 Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów przez biuro rachunkowe należy rozumieć przedsiębiorcę uprawnionego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg, który na podstawie umowy zawartej z podatnikiem świadczy usługi w tym zakresie.
„Podatnicy zobowiązani do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów nie muszą tego robić samodzielnie, lecz mogą zlecić prowadzenie księgi podmiotowi zewnętrznemu, tj. biuru rachunkowemu. Na taką możliwość wskazuje wprost § 8 rkpir.
Zgodnie z powołanym przepisem podatnik, który zlecił prowadzenie księgi biuru rachunkowemu, jest zobowiązany:
- w terminie 7 dni od dnia zawarcia umowy z biurem rachunkowym zawiadomić o tym naczelnika urzędu skarbowego, któremu zostało złożone zawiadomienie o prowadzeniu księgi, wskazując nazwę i adres biura, miejsce (adres) prowadzenia oraz przechowywania księgi i dowodów związanych z jej prowadzeniem;
- prowadzić w miejscu wykonywania działalności ewidencję sprzedaży, a w razie wykonywania działalności kantorowej lub udzielania pożyczek pod zastaw – także ewidencje, które są przewidziane dla tych form działalności. Obowiązek ten nie dotyczy jednak podatników, którzy ewidencjonują obrót za pomocą kas rejestrujących w rozumieniu przepisów ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535).
Wymaga ponadto podkreślenia, że w razie prowadzenia księgi przez biuro rachunkowe zapisy są dokonywane w porządku chronologicznym na podstawie dowodów księgowych oraz sum miesięcznych przychodów wynikających z miesięcznych zestawień raportów dobowych. Materiały te powinny być przekazywane przez podatnika zgodnie z postanowieniami umowy, w czasie zapewniającym prawidłowe i terminowe rozliczenie z budżetem, lecz nie później niż do dnia 20. każdego miesiąca za miesiąc poprzedni (§ 30 rkpir). Tę samą zasadę stosuje się do podatników prowadzących przedsiębiorstwa wielozakładowe”*.