Słownik
Doradca podatkowy
Warunki i zasady wykonywania doradztwa podatkowego, organizację samorządu doradców podatkowych, a także zasady jego działania określone zostały w ustawie o doradztwie podatkowym.
Doradcy podatkowi to zawód reglamentowany. Zgodnie z art. 7 ust. 1 DorPodU listę doradców podatkowych prowadzi Krajowa Rada Doradców Podatkowych. Krajowa Rada Doradców Podatkowych podejmuje również decyzję w sprawie wpisu na listę lub skreślenia z niej. Do warunków wpisu na listę doradców podatkowych należy:
- posiadanie wyższego wykształcenia,
- odbycie w kraju dwuletniej praktyki zawodowej,
- zdanie egzaminu na doradcę podatkowego.
Podstawowym warunkiem prawidłowego wykonywania zawodu jest zdanie egzaminu na doradcę podatkowego. Egzamin na doradcę podatkowego jest sprawdzianem teoretycznego i praktycznego przygotowania kandydata i obejmuje, zgodnie z art. 20 ust. 1 DorPodU sprawdzenie wiedzy z następujących dziedzin:
- źródła i wykładnia prawa,
- analiza podatkowa,
- podstawy międzynarodowego i wspólnotowego prawa podatkowego,
- materialne prawo podatkowe,
- postępowanie przed organami administracji publicznej i sądami, administracyjnymi oraz postępowanie egzekucyjne w administracji,
- międzynarodowe, wspólnotowe i krajowe prawo celne,
- prawo dewizowe,
- prawo karne skarbowe,
- organizacja i funkcjonowanie administracji podatkowej i kontroli skarbowej,
- rachunkowość,
- ewidencja podatkowa i zasady prowadzenia ksiąg podatkowych,
- przepisy o doradztwie podatkowym i etyce zawodowej.
Egzamin na doradcę podatkowego składa się z części pisemnej i ustnej i przeprowadzany jest przez Państwową Komisję Egzaminacyjną do spraw Doradztwa Podatkowego*.
Zgodnie z art. 2 ust. 1 DorPodU czynności doradztwa podatkowego obejmują:
- udzielanie podatnikom, płatnikom i inkasentom, na ich zlecenie lub na ich rzecz, porad, opinii i wyjaśnień z zakresu ich obowiązków podatkowych i celnych oraz w sprawach egzekucji administracyjnej związanej z tymi obowiązkami,
- prowadzenie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych oraz udzielanie im pomocy w tym zakresie,
- sporządzanie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, zeznań i deklaracji podatkowych lub udzielanie im pomocy w tym zakresie,
- reprezentowanie podatników, płatników i inkasentów w postępowaniu przed organami administracji publicznej i w zakresie sądowej kontroli decyzji, postanowień i innych aktów administracyjnych w sprawach wymienionych w pkt 1.
Czynności doradztwa podatkowego mogą wykonywać zawodowo wyłącznie:
- osoby fizyczne wpisane na listę doradców podatkowych i tylko te osoby mogą posługiwać się tytułem doradcy podatkowego,
- adwokaci i radcowie prawni oraz
- biegli rewidenci, z wyjątkiem reprezentowania podatników, płatników i inkasentów w postępowaniu przed organami administracji publicznej i w zakresie sądowej kontroli decyzji, postanowień i i innych aktów administracyjnych w sprawach wymienionych w art. 2 ust. 1 pkt 1 DorPodU .
Ponadto podmiotami uprawnionymi do wykonywania doradztwa podatkowego, zgodnie z art. 4 ust. 1 DorPodU, są :
- podmioty uprawnione do badania sprawozdań finansowych,
- organizacje zawodowe posiadające osobowość prawną, spółdzielnie, stowarzyszenia, izby gospodarcze, które chcą statutowo świadczyć doradztwo podatkowe na rzecz ich członków oraz
- spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjne, spełniające warunki określone w przepisach.
Wymienione podmioty mogą wykonywać doradztwo podatkowe wyłącznie przez zatrudnionych w tych podmiotach doradców podatkowych, radców prawnych czy biegłych rewidentów (art. 4 ust. 2 DorPodU).
Wykonywanie doradztwa podatkowego bez uprawnienia podlega karze grzywny. Kara ta może być nałożona także na członków zarządu osoby prawnej, która wykonuje czynności doradztwa podatkowego nie będąc podmiotem uprawnionym. Maksymalna wysokość grzywny została określona w art. 81 ust. 1 DorPodU na kwotę 50 000 zł.
Doradca podatkowy nie może reklamować świadczonych przez siebie usług. Wynagrodzenie za czynności doradcy podatkowego ustala umowa zawarta przez niego z klientem (art. 41a ust. 1 DorPodU). Wynagrodzenie za czynności doradcy podatkowego w postępowaniu w zakresie sądowej kontroli decyzji, postanowień i innych aktów administracyjnych w sprawach obowiązków podatkowych i celnych oraz w sprawach egzekucji administracyjnej związanej z tymi obowiązkami, stanowiące podstawę do zasądzenia przez sąd kosztów zastępstwa prawnego, określa Minister Sprawiedliwości po zasięgnięciu opinii Krajowej Rady Doradców Podatkowych* (art. 41a ust. 2 DorPodU).
Zgodnie z art. 43 ust. 1 DorPodU doradca podatkowy, w wypadku wyrządzenia szkody przy wykonywaniu czynności doradztwa podatkowego, ponosi odpowiedzialność na zasadach określonych w Kodeksie cywilnym. Jednakże podlega on obowiązkowemu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej* (art. 44 ust. 1 DorPodU).
Opracowane na podstawie:
Dzwonkowski H. (red.), Prawo podatkowe, Warszawa 2010, s. 102 – 104.