Baza prawa podatkowego
- Zobowiązania podatkowe
- Postępowanie podatkowe
- Karta podatkowa
- Podatek od towarów i usług
- Podatek akcyzowy
- Znaki akcyzy
- Podatek dochodowy od osób fizycznych
- Podatek dochodowy od osób prawnych
- Podatek leśny
- Podatek od gier
- Opłata od posiadania psów
- Opłata targowa
- Opłata administracyjna
- Podatek od spadków i darowizn
- Międzynarodowe prawo podatkowe
- Rachunkowość
- Podatkowa księga przychodów i rozchodów
- Doradztwo podatkowe
- Administracja podatkowa
- Ewidencja podatników
- Ustawa Karna Skarbowa
- Podatek od czynności cywilnoprawnych
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
- Czynności sprawdzające
- Tajemnica skarbowa
- Podatek rolny
- Opłata skarbowa
- Kontrola skarbowa
- Egzekucja podatkowa
- Podatek od środków transportowych
- Słownik pojęć
- Podatek od nieruchomości
Aktualności
VAT i akcyza | Prawo gospodarcze | Postępowanie podatkowe | Inne | Podatki - zagadnienia ogólne | Podatki obrotowe | Podatki majątkowe | Podatki i opłaty lokalne | Podatki dochodowe i przychodowe | Finanse publiczne |
Wyższe ulgi podatkowe dla małych firm działających w SSE
Ministerstwo Gospodarki spodziewa się wzrostu zainteresowania specjalnymi strefami ekonomicznymi (SSE) wśród małych i średnich firm. Już teraz w wielu strefach mogą one liczyć na lepsze warunki niż duże podmioty – zarówno na wyższe ulgi podatkowe, jak i krótszy wymagany okres utrzymywania zatrudnienia.
Nowa dyrektywa w walce z unikaniem opodatkowania
Na posiedzeniu Rady ECOFIN, która odbyła się w dniu 8 lipca 2014 r. w Brukseli, przyjęto dyrektywę wprowadzającą zmiany w zakresie opodatkowania spółek dominujących i zależnych różnych państw członkowskich.
Prezydent podpisał ustawę obniżającą progi ostrożnościowe
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o finansach publicznych obniżającą progi ostrożnościowe o 7 punktów procentowych. Progi są graniczną wartością relacji kwoty państwowego długu publicznego do produktu krajowego brutto. Zdaniem Ministerstwa Finansów, celem zmian jest ustabilizowanie długu publicznego na niższym poziomie i zapewnienie wiarygodności polskiej polityki fiskalnej.
Jak długo należy przechowywać dokumenty księgowe?
Zgodnie z art. 74 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz. U. z 2013 r., poz. 330 ze zm.) zatwierdzone roczne sprawozdania finansowe podlegają trwałemu przechowywaniu.
Przedmiot opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych
Podatek od czynności cywilnoprawnych jest uregulowany w ustawie z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U z 2010 r. Nr 101, poz. 649).
Deregulacja zawodów finansowych
Z dniem 1 sierpnia b.r. wchodzi w życie tzw. trzecia transza deregulacji, która ma ułatwić dostęp m.in. do zawodu księgowego i doradcy podatkowego.
Zbliża się termin zatwierdzenia sprawozdania finansowego za 2013 r.
Roczne sprawozdanie finansowe jednostek prowadzących księgi rachunkowe podlega zatwierdzeniu przez organ zatwierdzający nie później niż sześć miesięcy od dnia bilansowego, tj. dnia zakończenia roku finansowego. Oznacza to, że 30 czerwca b.r. mija termin zatwierdzenia sprawozdania finansowego za rok 2013 dla jednostek, których rok obrotowy skończył się 31 grudnia 2013 r. Z kolei dla większości jednostek termin na złożenie tego sprawozdania we właściwym rejestrze sądowym upłynie 15 lipca 2014 r.
18 sierpnia b.r. ruszy portal podatkowy umożliwiający podatnikom składanie deklaracji
Od tego dnia możliwe będzie składanie deklaracji w sprawach dotyczących podatku od czynności cywilnoprawnych, podatku od spadków i darowizn oraz zryczałtowanego podatku dochodowego w formie karty podatkowej z wykorzystaniem portalu podatkowego. Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt rozporządzenia w tej sprawie.