Baza prawa podatkowego
- Zobowiązania podatkowe
- Postępowanie podatkowe
- Karta podatkowa
- Podatek od towarów i usług
- Podatek akcyzowy
- Znaki akcyzy
- Podatek dochodowy od osób fizycznych
- Podatek dochodowy od osób prawnych
- Podatek leśny
- Podatek od gier
- Opłata od posiadania psów
- Opłata targowa
- Opłata administracyjna
- Podatek od spadków i darowizn
- Międzynarodowe prawo podatkowe
- Rachunkowość
- Podatkowa księga przychodów i rozchodów
- Doradztwo podatkowe
- Administracja podatkowa
- Ewidencja podatników
- Ustawa Karna Skarbowa
- Podatek od czynności cywilnoprawnych
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
- Czynności sprawdzające
- Tajemnica skarbowa
- Podatek rolny
- Opłata skarbowa
- Kontrola skarbowa
- Egzekucja podatkowa
- Podatek od środków transportowych
- Słownik pojęć
- Podatek od nieruchomości
Aktualności
VAT i akcyza | Prawo gospodarcze | Postępowanie podatkowe | Inne | Podatki - zagadnienia ogólne | Podatki obrotowe | Podatki majątkowe | Podatki i opłaty lokalne | Podatki dochodowe i przychodowe | Finanse publiczne |
W sobotę przypadał tzw. Dzień Wolności Podatkowej. Oznacza to, że w tym roku 165 dni pracowaliśmy na to, by opłacić wszystkie daniny publiczne i od 14 czerwca statystyczny Polak symbolicznie przestał pracować na wydatki publiczne i zaczął pracować na siebie.
Nabycie prawa nie jest zwolnione z PCC
Zgodnie z interpretacją podatkową z dnia 26 maja 2014 r. (nr ITPB2/436-48/14/DSZ) osoba kupująca na licytacji komorniczej udział w prawie użytkowania wieczystego musi zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych, chyba że czynność ta byłaby opodatkowana VAT.
Rząd przyjął przedstawiony przez Ministra Gospodarki projekt czwartego pakietu rozwiązań deregulacyjnych, których celem jest poprawa warunków wykonywania działalności gospodarczej. Nowe rozwiązania mają obowiązywać od dnia 1 stycznia 2015 r., natomiast ich celem jest usprawnienie funkcjonowania głównie małych i średnich firm. W ramach poprzednich trzech pakietów ustaw deregulacyjnych dokonano 284 zmiany w 109 ustawach.
Ilości towaru nie można sprostować po zwolnieniu z dozoru celnego
Z wyroku WSA w Gdańsku z dnia 3 kwietnia 2014 r. (sygn. III SA/Gd 68/14) wynika, że niedopuszczalne jest badanie ilościowe towaru po jego zwolnieniu z dozoru celnego.
Ustanowienie hipoteki łącznej to jeden podatek
Ustanowienie hipoteki łącznej na kilku nieruchomościach oznacza, że należy się tylko jeden podatek od czynności cywilnoprawnych. Nie decyduje zatem ilość nieruchomości obciążonych, ale ilość czynności cywilnoprawnych i ilość wierzytelności wynikających z oznaczonego stosunku prawnego. Wyrok NSA z dnia 14 marca 2014 r., sygn. II FSK 683/12.
Uproszczenia dla mikro- i małych przedsiębiorców
Ruszyły sejmowe prace nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości. Projekt ma uprościć sprawozdawczość finansową wielu podmiotów, w tym mikrofirm oraz małych przedsiębiorstw. Zmiany wynikają z konieczności wdrożenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE.
Opowieści podatkowe: Akcyza i podatki obrotowe
„Czasami akcyzy rozwijały się na gruncie innych przywilejów królewskich. Jednym z przywilejów było prawo do woskownicy w Belgii i Holandii.
Oświadczenie ws. rocznej kwoty granicznej podatku dochodowego
Do końca maja (tj. do dnia 31 maja b.r.) należy złożyć zaświadczenie albo oświadczenie dotyczące rocznej kwoty granicznej podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.