Baza prawa podatkowego
- Zobowiązania podatkowe
- Postępowanie podatkowe
- Karta podatkowa
- Podatek od towarów i usług
- Podatek akcyzowy
- Znaki akcyzy
- Podatek dochodowy od osób fizycznych
- Podatek dochodowy od osób prawnych
- Podatek leśny
- Podatek od gier
- Opłata od posiadania psów
- Opłata targowa
- Opłata administracyjna
- Podatek od spadków i darowizn
- Międzynarodowe prawo podatkowe
- Rachunkowość
- Podatkowa księga przychodów i rozchodów
- Doradztwo podatkowe
- Administracja podatkowa
- Ewidencja podatników
- Ustawa Karna Skarbowa
- Podatek od czynności cywilnoprawnych
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
- Czynności sprawdzające
- Tajemnica skarbowa
- Podatek rolny
- Opłata skarbowa
- Kontrola skarbowa
- Egzekucja podatkowa
- Podatek od środków transportowych
- Słownik pojęć
- Podatek od nieruchomości
Aktualności
VAT i akcyza | Prawo gospodarcze | Postępowanie podatkowe | Inne | Podatki - zagadnienia ogólne | Podatki obrotowe | Podatki majątkowe | Podatki i opłaty lokalne | Podatki dochodowe i przychodowe | Finanse publiczne |
Aktualności dla tagu: VAT
Interpretacja ogólna w spr. zwolnienia z VAT biur rachunkowych
Ministerstwo Finansów prowadzi prace nad wydaniem interpretacji ogólnej Ministra Finansów w sprawie zastosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o podatku od towarów i usług wobec podmiotów wykonujących usługi związane z obsługą rachunkowo-księgową – poinformował MF w odpowiedzi na interpelacje poselską nr 31300/2015.
Usługi telemedycyny nie będą korzystać ze zwolnienia z VAT
Usługi telemedycyny w zakresie e-rehabilitacji, e-szkoły rodzenia, e-pielęgniarki, e-położnej, e-lekarza, e-psychologa, e-logopedy, e-psychiatry nie korzystają ze zwolnienia z VAT. Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 31 grudnia 2014 r., nr IBPP3/443-1156/14AŚ.
Zastosowanie procedury opodatkowania marży przy sprzedaży firmowego auta
Zauważalna jest zmiana stanowiska organów podatkowych co do kwestii stosowania procedury VAT marża podczas sprzedaży środków trwałych. Dotychczas uznawano bowiem, że marża dotyczy wyłącznie towarów zakupionych w celach dalszej odsprzedaży, nowe interpretacje przyznają przedsiębiorcy, który nie odliczył VAT wprowadzając samochód do firmy, możliwość zastosowania procedury VAT marża przy sprzedaży tego samochodu.
Najczęściej zadawane pytania dot. odliczania VAT od wydatków samochodowych
Ministerstwo Finansów opublikowało odpowiedzi na niektóre z najczęściej zadawanych pytań dotyczących nowych zasad odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi obowiązującymi od dnia 1 kwietnia 2014 r.
Graniczne kwoty obrotu określone dla celów VAT
Poniżej przedstawiamy graniczne kwoty obrotu określone dla celów VAT określone w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.).
Planowane rozszerzenie mechanizmu odwróconego obciążenia
W projekcie do założeń do projektu nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług Ministerstwo Finansów przewiduje rozszerzenie i doprecyzowanie przepisów w zakresie mechanizmu odwróconego obciążenia (reverse chargé) dla niektórych towarów.
Do końca czerwca jest czas na badanie techniczne samochodu
Zgodnie z treścią art. 86a ust. 1 ustawy o VAT – co do zasady – w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi podatnik może odliczyć 50% kwoty podatku wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika, lub dokumentu celnego.
Trybunał Sprawiedliwości UE wypowie się w sprawie VAT w gminach
Naczelny Sąd Administracyjny 10 grudnia 2013 r. postanowił (sygn. I FSK 311/12) skierować do Trybunału Sprawiedliwości UE pytanie prejudycjalne dotyczące statusu prawnopodatkowego w podatku od towarów i usług samorządowych jednostek budżetowych, następującej treści: