Baza prawa podatkowego
- Zobowiązania podatkowe
- Postępowanie podatkowe
- Karta podatkowa
- Podatek od towarów i usług
- Podatek akcyzowy
- Znaki akcyzy
- Podatek dochodowy od osób fizycznych
- Podatek dochodowy od osób prawnych
- Podatek leśny
- Podatek od gier
- Opłata od posiadania psów
- Opłata targowa
- Opłata administracyjna
- Podatek od spadków i darowizn
- Międzynarodowe prawo podatkowe
- Rachunkowość
- Podatkowa księga przychodów i rozchodów
- Doradztwo podatkowe
- Administracja podatkowa
- Ewidencja podatników
- Ustawa Karna Skarbowa
- Podatek od czynności cywilnoprawnych
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
- Czynności sprawdzające
- Tajemnica skarbowa
- Podatek rolny
- Opłata skarbowa
- Kontrola skarbowa
- Egzekucja podatkowa
- Podatek od środków transportowych
- Słownik pojęć
- Podatek od nieruchomości
Aktualności
VAT i akcyza | Prawo gospodarcze | Postępowanie podatkowe | Inne | Podatki - zagadnienia ogólne | Podatki obrotowe | Podatki majątkowe | Podatki i opłaty lokalne | Podatki dochodowe i przychodowe | Finanse publiczne |
Aktualności dla tagu: VAT
Szkolenia prowadzone przez podmioty niepubliczne a ogólne zwolnienie z VAT
Zwolnienie wszystkich usług edukacyjnych w sposób ogólny, niezależnie od celu realizowanego przez podmioty świadczące te usługi jest niezgodne z dyrektywą VAT. Wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z dnia 28 listopada 2013 r. w sprawie C-319/12 Minister Finansów przeciwko MDDP sp. z o.o. Akademia Biznesu, sp. komandytowa.
Bezumowne korzystanie z nieruchomości a podatek VAT
Wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z nieruchomości należne od byłego dzierżawcy korzystającego z nieruchomości bez tytułu prawnego i bez zgody właściciela nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Tak wyjaśnił Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 28 sierpnia 2013 r., nr IPPP1/443-679/13-2/ISZ.
Darowizna produktów spożywczych zwolniona z podatku VAT
Z dniem 1 października bieżącego roku w życie wejdzie ustawa z dnia 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja wprowadza m.in. możliwość zastosowania zwolnienia z podatku VAT przy przekazywaniu produktów spożywczych (z wyjątkiem alkoholu) na cele charytatywne.
Jednostki budżetowe nie są podatnikami VAT
W świetle art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) gminne jednostki budżetowe nie są podatnikami podatku od towarów i usług. Tak orzekł NSA w uchwale 7 sędziów z dnia 24 czerwca 2013 r., sygn. I FPS 1/13.
Podwyższone stawki VAT jeszcze w latach 2014-2016
Podwyższone stawki VAT będą obowiązywały jeszcze w latach 2014-2016, tak wynika z projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku VAT oraz ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.
Zwrot VAT za materiały budowlane w 2014 r.
Od 2014 r. istotnie ograniczona zostanie możliwość uzyskania zwrotu VAT za materiały budowlane. Rząd przygotował dość kuriozalne rozwiązanie, które wyłącza z zakresu podmiotowego zwolnienia osoby, które ukończyły 35 rok życia, a z zakresu przedmiotowego m.in. materiały użyte do remontu i budowy domów większych niż 100 metrów kwadratowych.
VAT a usługi magazynowe – wyrok TSUE (sygn. C-155/12)
Kompleksowe usługi w zakresie magazynowania, obejmujące przyjmowanie towarów do magazynu, ich umieszczanie na półkach magazynowych, przechowywanie, pakowanie, wydawanie, rozładunek i załadunek mogą być dla celów VAT uznane za usługi związane z nieruchomościami jedynie wówczas, gdy magazynowanie stanowi świadczenie główne czynności jednolitej i usługobiorcom przyznane jest prawo używania całości lub części wyraźnie określonej nieruchomości. Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z dnia 27 czerwca 2013 r., sygn. C-155/12 w sprawie RR Donnelley Global Turkey Solutions Poland Sp. z o.o.
Skarga na przedłużenie terminu zwrotu VAT.
Podatnikowi przysługuje skarga do sądu administracyjnego na postanowienie wydane przez Naczelnika Urzędu Skarbowego o przedłużeniu terminu do dokonania zwrotu podatku naliczonego nad należnym w podatku od towarów i usług w czasie kontroli podatkowej. Tak uznał NSA w postanowieniu z dnia 10 lipca 2013 r., sygn. I FSK 1133/13.